Nuţiu, Florica-Elisabeta (cercetător independent)

200 _0 $aNuţiu, Florica-Elisabeta $cpersonalități MM
299 __ $aNuţiu, Florica-Elisabeta (cercetător independent)
640 1_ $dBaia Mare $f1965-04-12
920 __ $acercetător independent $c2004 dr. în Filologie (cu distincția Magna Cum Laude, teza: „Arhieraticonul lui Inochentie Micu-Klein în cadrul literaturiiarhieraticonale a secolelor al XVIII-lea și al XIX-lea. Studiu filologico-lingvistic”, în cadrul Universității „Babeș-Bolyai” din Cluj-Napoca; 2014 dr. în Istorie, teza „Teologie, educație și cultură în opera religioasă a Școlii Ardelene. Studiu de caz: Samuil Micu” în cadrul Academiei Române, Institutul de Istorie „George Barițiu” Cluj-Napoca
940 __ $bLiceul Industrial Minier Baia Mare $b1984-1988 Facultatea de Filologie, Universitatea „Babeș-Bolyai” Cluj-Napoca, specializarea limba și literatura rusă-limba si literatura română $cexpert în carte veche și manuscrise $cBiblioteca UMF Târgu-Mureș $g2000 Premiul „Timotei Cipariu” al Academiei Române pentru contribuția la lucrarea „Biblia de la Blaj 1795”, lucrare sponsorizată și premiată de Papa Ioan Paul II, editată de Academia Română $gpremiul de excelență al Fundației Naționale pentru Știință și Artă pentru participarea la realizarea lucrării „Biblia Vulgata Blaj 1760-1761”